B72207S0251K111
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
B72207S0251K111
  • 1
Mega Source # : MEGA-B72207S0251K111
Manufacturer : EPCOS (TDK)
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : VARISTOR 390V 1.2KA DISC 7MM
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Varistor Voltage (Typ) : 390V
Varistor Voltage (Min) : 351V
Varistor Voltage (Max) : 429V
Series : StandarD
Package / Case : Disc 7mm
Other Names : 495-6568-1
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C (TA)
Number of Circuits : 1
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Maximum DC Volts : 320V
Maximum AC Volts : 250V
Manufacturer Standard Lead Time : 17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Energy : 19J
Detailed Description : 390V 1.2kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Current - Surge : 1.2kA
Capacitance @ Frequency : 65pF @ 1kHz