T10C140BF
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
T10C140BF
Mega Source # : MEGA-T10C140BF
Manufacturer : Hamlin / Littelfuse
Packaging : Bulk
Description : THYRISTOR TVS 140V 250A 3PIN RDL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - On State : 2V
Voltage - Off State : 140V
Voltage - Breakover : 170V
Series : SIDACtor®
Package / Case : Radial - 3 Leads
Number of Elements : 2
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Current - Peak Pulse (8/20µs) : 250A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) : 100A
Current - Hold (Ih) : 120mA